Ankara Marka Tescili

Marka; kurum ve kişiler arası olan rekabette rakip kişilerin birbirinden ayırt edilebilmesi için kullanılan sembolik ifadelerdir.

Kişi veya kurum sahip olduğu ürünleri müşterilere sunmadan önce ürünün tanınması ve sahibi olan kişi veya kurumun bilinmesi için marka oluşturmalıdır. Oluşacak markanın eşi benzeri olmamalıdır. Markalar arası benzerlik, haksız kazanç ve marka sahipleri arasında karmaşaya sebep olur. Bu nedenle marka oluştururken öncelikle buna dikkat etmelisiniz. Ankara marka tescil danışmanlarından yardım alarak uygun ve benzersiz markayı en kısa sürede oluşturabilirsiniz. Marka danışmanları size her konuda bilgilendirir ve markanın korunmasına yardımcı olur.

Markanın korunması marka tescil olarak ifade edilir. Marka tescil, resmi bir markanın rakip firma veya rakip kişilerden korunmasını, markanın hukuki haklarını gerektiği zaman bu kişiler üzerinde uygulanmasını sağlar. Marka sahibi dışında hiç kimse izinsiz marka yayını yapamaz, ürün satıp ürünü kopyalayamaz, markaya ait sembolü afiş, broşür veya ürün üzerine baskı şeklinde kullanamaz. Bu durumlarda tescilli marka sahibi tüm yasal haklarını kullanmakta özgürdür. Dava açabilir, para cezası veya hukuki hapis cezası talep edebilir. Marka tescil yaptıracak kişi veya kurum Ankara marka tescil şirketleri ile görüşerek markalarına tescil yaptırabilir. Marka şirketi ile işbirliği yapmanız dosyanızın her adımının yakından takip edilmesini sağlar.

Tescil belgesi almak için Türk Patent ve Marka Kurumu ile iletişime geçilir. Marka tescil belgesi yalnızca bu kurum tarafından verilmektedir. Tescil belgesi almak için öncelikle kurumun istediği evraklarla birlikte kuruma marka sahibi başvuru yapmalıdır. Bu başvuru marka şirketleri tarafından marka sahibi adına yapılabilir. Kişi ya da kurum başvuruyu kendi yapacaksa belgeleri ve gerekli ücretin bankaya yatırıldığına dair dekontu da kuruma teslim etmelidir. Bu ücret tescil yapılacak markaya göre değişiklik gösterebilir.

Marka tescillendikten sonra her 10 yılda bir alınan belge güncellenmelidir. 10 yıl içinde güncelleyebilir veya bu süre sonunda 6 ay içinde tekrar güncel hale getirebilirsiniz. Geçerliliğini yitiren marka tescil belgesi kullanılamaz. Marka koruma altında olmaz ve kopyalama, markayı kullanma ya da ya da aynı ürünleri satma durumunda marka sahibi hiçbir hak talep edemez.

Sizde Ankara marka tescil hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle