Bireysel Olarak Marka Tescili Yapılabilir mi?

Marka, sahip olduğunuz ürünü diğerlerinden ayıran yazılı ya da görsel logodur. Her ürünün sigortası olduğu gibi markanın da sigortası bulunmakta. Markayı her türlü zarardan koruyan bu sigortaya marka tescili denir.

Marka tescili kişi veya kurumlarla olan rekabette markaya gelebilecek her türlü zarara karşı markayı korur, güvence sağlar. Marka tescilini size ait olan markanıza yapabilirsiniz. Marka tescilini marka sahibi tarafından ya da marka tescil uzmanı tarafından yapılabilir. Marka tescil başvuru ve dosya takibi sürecinizi bir uzmanın yönetmesi, marka tescilinizin eksiksiz olması konusunda faydalıdır. Alanında uzman kişi belgeleri eksiksiz hazırlar, süreci yakından takip eder ve size her durumu aktarır. Marka tescilini alacağınız süre boyunca her olayla özenle ilgilenir, oluşan sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretir. Ve yapılabilecek en hızlı şekilde marka tescil belgesini almanızı sağlar.

Bu işi kendi yapacak kişiler ise öncelikle konuyla ilgili araştırma yapmalıdır. Daha sonra başvuru yapılacak, Türk Patent ve Marka Kurumu'nun istediği belgeleri hazırlamalıdır. Bu belgeler gerçek kişi veya kurumlara göre farklılık göstermektedir.

Marka sahibi kurum ise; faaliyet belgesi, vergi levhası, varsa eğer vekaletname, markasına ait örnek ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğini gösteren belge hazırlanmalıdır. Marka sahibi gerçek kişi ise; T.C. kimlik numarası, varsa vekaletname, markasına ait örnek ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlanır.

Türk Patent ve Marka Kurumu’na ödenmesi gereken ücret kurumun anlaşmalı olduğu banka hesabına yatırılır.

Son olarak hazırlanan tüm belgeler Türk Patent ve Marka Kurumu’na teslim edilir inceleme süreci başlatılır. Büyük özveriyle incelenen belgelerde hiçbir sorun yoksa , marka tescil belgesi 8-9 ay içerisinde verilir. Alınan bu belgenin geçerlilik süresi 10 yıldır ve bu süre sonunda 6 ay içerisinde güncellenmesi gerekir. Güncellenmeyen belgeler geçerliliğini yitirir.

Özetle; marka tescil belgesi almak için bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederiz. Zamandan tasarruf ederek markanızı koruyabilir bu süre içerisinde her sorunu ve bilgiyi uzmanınızdan gönül rahatlığıyla öğrenebilirsiniz.

Bireysel Marka Tescil Başvurusu yapmak için aşağıdaki formu doldurarak, tescil sürecinizi başlatabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle