Firma İsim Tescilleme

Firmaların müşteriye sunmuş olduğu hizmeti simgeleyen, firmayı temsil eden içeriğe marka adı verilir.

Markalar firmaların birbirinden ayırt edilebilmesi için benzersiz şekilde tasarlanmaktadır. Marka tasarımı yapılırken sade, anlaşılması kolay içerikler oluşturmak müşterilerin aklında kalmasını sağlayacağından firmanın daha çok kitleye hitap etmesini sağlar. Firmalar marka oluştururken rakip firmalara dikkat etmeli, marka oluşturmadan mutlaka marka araştırması yapmalıdır. Marka araştırma sayesinde diğer firmaların markalarını görebilir, onlardan tamamen farklı benzersiz bir marka tasarlayabilirsiniz.

Tasarlanan marka firmayı temsil ettiğinden mutlaka firma ismi tescil etmelidir. Tescil, hizmet vermekte olan markanın güvencesidir. Rakip firmaların sözlü ya da eylemsel uygulayacağı her şiddet, olumsuz davranışa karşı markayı koruma altına alır ve markanın haklarını gerektiği zaman kullanmasını sağlar. Bu sayede tescil belgesine sahip bir firma rahat şekilde çalışmasını sürdürebilir. Marka tasarlama ve tasarlanan markanın tescil alma süresi boyunca uzmanlarımızla birlikte ilerlemek bu süreci daha iyi ve kaliteli şekilde ilerletmenizi sağlar.

Firma ismi tescil etmek istiyorsanız Türk Patent Ve Marka Kurumuna talepte bulunmalısınız. Kurum gelen talep doğrultusunda faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge istemektedir. Başvuru ücreti markaya göre değişkenlik gösterebilir. İstenen bu ücret kurumun anlaşmalı olduğu banka hesaplarına aktarılır.

Başvurusu alınan firmanın marka benzerlik araştırması yapılır. Bu araştırmanın ardından herhangi bir sorun bulunmazsa marka yayın kararı çıkarılmaktadır. Bu karar çıkarıldığında markaya itiraz gelirse araştırmalar bir süre durdurulur ve düzeltilmesi beklenir. Hiçbir sorun olmayan firma ismi 9-12 ay içerisinde tescillenir. Tescilin firma ve markayı koruması 10 yıl boyunca devam eder. 10 yıl sonunda yenilenmelidir aksi takdirde yeniden firma ismi tescil etmek gerekir.

Sizde firma ismi tescil etme hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle