İsim Hakkı Almak

Marka sunulan hizmeti tanıtmaya yarayan, sahibini temsil eden logolardır.

Bir marka oluşması için piyasaya sunulacak veya hizmet verecek bir ürün gereklidir. Bu ürüne tasarlanacak marka onu hitap eder. Ürün ve firmayı yansıtır. Markaların oluşumu yapılırken benzersiz ve özgün tasarımlar yapılır. Kişi veya kurum bu tasarımı yaparken marka uzmanlarından yardım alırsa markasını daha kısa sürede kusursuz tasarlayabilir. Siz de kusursuz ve kendinize özgün benzersiz marka oluşturmak istiyorsanız uzmanlarımız ile iletişime geçerek hemen marka tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Tasarımı yapılan bir markaya isim hakkı almak gerekir. İsim hakkı aslında hepimizin bildiği bir kavramdır. Marka tescil olarak bilinir. İsim hakkı sayesinde oluşan marka koruma altına alınır. Rakip firmalar tarafından yapılması planlanan olumsuz hamleleri önlemek ve marka sahibinin haklarını korumak için isim hakkı alınmalıdır. İsim hakkına sahip bir marka ürün veya hizmetini kimse kopyalamaz, benzerini üretemez veya marka logosunu hiçbir ambalaj üzerinde kullanamaz. Bu gibi durumlarda marka sahibi yasal haklarını kullanarak hukuki ceza talebinde bulunabilir.

İsim hakkı almak için Türk Patent ve Maka Kurumu ile iletişime geçmelisiniz veya marka uzmanlarımıza iletişime geçip isim hakkı almak için gerekli işlemlerinizi yaptırarak dosya takibinizi sağlayabilirsiniz. Kuruma kendi başvuru yapacak kişi veya kurum bazı belgeleri de beraberinde götürmelidir. Bu belgeleri teslim edecek gerçek kişiyse; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belgeyi de beraberinde götürmelidir. Belgeleri teslim edecek kurum/şirket ise; faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belgeyi beraberinde teslim etmelidir.

Kuruma gelen isim hakkı talebi doğrultusunda gerekli incelemeler başlatılır. İsim hakkı almak için 9-12 ay beklenmelidir. Bu süre içerisinde kurum marka incelemesi yapar. Ardından yayın kararı çıkarılır ve karara 2 ay içerisinde itiraz gelmezse marka vekili tarafından marka sahibine bildiri gönderilir, ardından isim hakkı alınır. Alınan isim hakkı 10 yıl boyunca markayı koruma altında tutar. 10 yıl sonunda yenilenmesi gerekmektedir. 6 ay içinde yenilenen isim hakkı markayı korumaya devam eder, yenilenmeyen isim hakkı ise geçerliliğini yitirir.

Sizde isim hakkı almak hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle