İsim Hakkı Patent

İsim müşterilere sunulan hizmeti karşılar, marka ille aynı anlama tekabül eder. İsim hakkı ise markanın sahip olduğu, markayı koruma altına alan tescilidir.

Her sunulan hizmete özel bir isim olduğu gibi koruma altına alınacak hizmetin de özel bir ismi olmalıdır. İsim hakkına sahip bir marka dış çevreden gelecek hiçbir durum karşısında mağlup olmaz. Daima koruma altındadır ve haklarını gerektiği zaman gerektiği şekilde kullanabilir. İsim hakkı patent, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen bir belgedir. Bu belge sayesinde ismin belirli hakları olur.  

İsim hakkı patent alan bir marka, yasal hakları sayesinde piyasada en iyi hizmet veren ve kaliteli bir marka olarak bilinir. Rakip firmalara karşı güçlü bir imaj oluşturur. Müşteriler tarafından daha çok tercih edileceğinden yüksek gelir şansı yakalar ve piyasada daha uzun süre hizmet verir.  Rakip kişiler markayı kopyalayamaz, markaya ait logoyu izinsiz hiçbir yerde kullanamaz ve markaya ait isim altında satış yapamaz.

Yasal haklarını kullanmak ve markasını koruma altına almak isteyen kişiler Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapabilir. Kurum isim hakkı için talepte bulunan gerçek kişi veya kurumlardan gerekli bazı evraklar talep eder. Bu evraklar gerçek kişi inin ise T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar. Evraklar kurum için ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlayıp kuruma teslim etmelidir. Eğer sorunsuz isim oluşturmak ve isim hakkı patent almak istiyorsanız marka uzmanlarımızla iletişime geçerek süreci yakından takip edebilirsiniz.

Gelen talep doğrultusunda kurumda geniş kapsamlı araştırmalar başlatılır.  Bu araştırmalardan ilki markanın benzerlik araştırmasıdır. Araştırmadaki en önemli adım olmakla birlikte sorun çıkması halinde isim hakkı alamazsınız. İsim hakkı patent yaklaşık 9 ay içerisinde hiçbir sorun olmaması durumunda çıkar. Bu tarihten itibaren 10 yıl boyunca marka koruma altına alınır. Güncelliliğini koruması için ise 10 yıl sonunda yenilenmelidir.

Sizde isim patent hakkı hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.                                                                                                      

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle