İsim Patenti

Marka uluslararası bir ifadedir.  Verilen hizmeti tanıtmaya yarayan yazılı veya görsel oluşturulan sembollerdir. 

İsim patenti, firmanın sahip olduğu markanın sigortasıdır. Sigorta sayesinde markaya ait haklar resmileşir. İsim, markayı karşılayan bir ifadedir. Bu ifade herhangi bir harf, rakam, yazı veya görselden oluşabilir. Kişinin zevkine bağlıdır. Ancak oluşturulacak markanın benzeri olamaz. Bir firmanın sahip olduğu markayı başka bir firma kullanamaz.  Bunun önüne geçebilmek için web sitemizde isim patent sorgulaması yaparak rakip firmaların markalarını görebilir, markanızı oluştururken fikir sahibi olabilirsiniz.

Markanızı kullanabilmek için resmi onay almalısınız. Onay verilip resmileşen markayı korumak için ise isim patenti almanız gerekir. İsim patenti sayesinde haksız kazançların önüne geçilir, kopyalama veya markanıza yapılacak herhangi olumsuz kötülemede yasal haklarınızı kullanabilmenizi sağlar. İsim patenti almak isteyen firmaların kesinlikle resmi markası olması gerekir. Firmalar bir veya birden fazla markaya patent alabilir.

İsim patent alınacak marka sahibi Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunabilir. Bu başvuru öncesinde gerçek kişi veya kurum bazı evraklar hazırlamalıdır. Bu evraklar gerçek kişi için: T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belgedir. Kurum/şirket ise: faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belgedir.  Evraklar kurum teslim edildiği andan itibaren araştırmalara başlanır. Araştırmalar çok derin ve geniş kapsamlıdır, her detay incelemeye alınır. Aksilik olursa eğer 2 ay süre içerisinde sorunun düzeltilmesi için evrak sahibine bildiri gönderilir. Bu bildiri doğrultusunda kişi veya kurum sorunu düzeltir yoksa isim patenti alınamaz.  Bu tip sorunlarla karşılaşmak istemiyor, sürecin sağlıklı şekilde ilerlemesi ve dosya takibinizin yapılmasını istiyorsanız marka danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

İsim patenti hiçbir sorun olmaması durumunda 8-9 ay içinde verilmektedir. Patentin geçerlilik süresi 10 yıldır. 10 yıl sonunda isim patentinizin 6 ay içerisinde yenilenmesi gerekir.  Aksi takdirde isim patenti kullanılamaz.

Sizde isim patenti hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle