İsim Patenti Alma

Marka, firmaların birbirinden ayrılmasını sağlayan, ürünleri tanıtmaya yarayan sembolik ifadelerdir. Sahip olunan marka dünyanın her yerinde aynı şekilde bilinir.

İsim patenti halk dilinde marka tescili olarak bilinmektedir.  İsim patenti, oluşturulan markanın korunmasını sağlayan resmi bir belgedir. Belge alınmadan önce firmanın özgün bir ismi ve/veya bir şekli yani logosu olması gerekir.  Bu isim ve şekil oluşturulurken rakip firmalara dikkat edilmeli, markalar arasında benzerlik olmamalıdır. Tescil etmek istediğiniz markanızda benzerlik olmaması için, buraya tıklayarak marka sorgulama hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 Markanızı oluşturduğunuzda korunmasını, rakip firmalar tarafından markanızdan faydalanılarak elde edilecek haksız kazançların önüne geçebilmek için isim patenti almalısınız. İsim patenti markanızın sadece size özel olmasını sağlar. Rakip kişiler tarafından herhangi bir zarar verilemez aksi takdirde yasal haklarınızı kullanmanızı sağlar. Markanın resmileşmesini sağlayarak yurt içi ve yurt dışında aynı sembolle bilinmesini sağlar. İsim patenti, resmi şekilde markaya sahip kişi veya kurum tarafından alınabilir.

İsim patenti almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurmak gerekir. Başvuru esnasında kurum gerekli bir takım belgeler istemektedir. Bu belgeler gerçek kişi ve şirket/kurum olarak farklılık göstermektedir.  Gerçek kişi kuruma; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar. Şirket/kurum ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar ve teslim eder.  Hazırlanan belgeler doğrultusunda incelemeler yapılır. Kurum araştırma yaparken büyük özveriyle çalışır.

İsim patent alma süresi 8-12 ay arasında değişebilmektedir. Bu süre başvuru yapan kuruma göre farklılık göstermektedir.  Kurum isim tescil belgesinde olumsuz bir durum sezerse bunu başvuru sahibine bildirir. Sorunu düzeltmesi için 2 ay zaman tanır. Bu süre içerisinde sorun giderilmelidir. Aksi takdirde belge alınamaz. İsim patenti alan kişi veya kurum markasını özgürce kullanarak yasal haklarını gerektiği zaman kullanabilir. İsim patenti 10 yılda bir yenilenmelidir, yoksa kullanılamaz.

Sizde isim patent almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle