İsim Telif Hakkı Sorgulama

Marka, evrenin her yerinde aynı ifade ile bilinen ürünün ve firmanın tanınmasını sağlayan içeriklerdir.

Ürün veya hizmete müşteriye sunulmadan önce marka oluşturulması gerekir. Marka oluşumu için bir temel kural vardır. Bu kural markaların ayırt edilebilir olmasıdır. Bir marka oluşumuyla benzersiz olmalıdır. Benzersiz olma nedeni haksız kazançları engellemek ve müşterilerin tercih ederken yanılgıya düşmemeleridir.  Siz de benzersiz ve firmanıza özgü marka oluşturmak istiyorsanız marka uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Piyasaya çıkarılacak ürün için marka oluşturmak kadar oluşan markayı korumak da önemlidir. Eğer verimli kazanç, güvenilir hizmet vermek istiyorsanız isim telif hakkı yaptırmanız gerekir. İsim telif hakkı hepimizin bildiği marka tescildir. Markanın korunması, yasal haklarının elde edilmesi gibi durumlar için yaptırılır. İsim telif hakkına sahip bir marka müşteriye ve rakip firmalara daima güçlü bir imaj verir. Bu da müşteriler tarafından tercih edilmeyi arttırır ve buna bağlı olarak kazançlar da artar. İsim telif hakkı yaptırmak için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunulur.  Bu başvuru öncesinde markaya isim telif hakkı sorgulama yapılarak daha önceden yaptırılıp yaptırılmadığına bakılabilir.

Kurum başvuru için gerçek kişilerden T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge istemektedir. Kurum veya şirketten ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge istemektedir. Hazırlanan belgeler kuruma teslim edildiği andan itibaren araştırmaya alınır. Araştırma kurum çalışanları tarafından özveri içerisinde gerçekleşir. Öncelikle marka benzerlik araştırması yapılır. Bu aşama sonrasında yayın kararı çıkar ve 2 aylık itiraz süresi olur. Bu süre içerisinde itiraz gelmezse araştırmaya devam edilir, herhangi bir itirazda sorunun giderilmesi beklenir. Sorun giderildiğinde araştırmaya devam edilir, eğer sorun verilen süre içerisinde giderilmezse marka isim telif hakkı alamaz. Bu gibi sorunlarda isim telif hakkı sorgulama ekranından markanızla ilgili gelişmeleri takip edebilir veya isim telif hakkı almak için uzmanlarımızla iletişime geçerek dosyanızın takibini yaptırabilirsiniz.

9-12 ay içerisinde isim telif hakkı alınır. Bu hakkın markayı koruma süresi 10 yıl boyunca devam eder. Bu süre sonunda marka korumaya devam etmesi isteniyorsa isim telif hakkının yenilenmesi gerekir. Yenilenmesi için marka sahibine 6 ay süre tanınır. Verilen sürede yenilenen belge kullanılmaya devam eder, yenilenmeyen belgeler geçerliliğini yitirir. Markanızın tescil süresi Türk Patent ve Marka Kurumu web sitesinden isim telif hakkı sorgulama yaparak takip edebilirsiniz.

 Sizde isim telif hakkı sorgulama hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.                                                                                                      

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle