Logo Tescil

Logo bir markanın, kurumun, ürünün sembolik şeklidir. Renkli, yazılı veya görsel içerikli her şekil logo olabilir. Markayı oluşturmak için kullanılabilir.

Marka, logo ile aynı anlama tekabül etmektedir. Logolar ürünlere ve firmalara göre farklılık gösterebilir. Her firmaya ait logo farklıdır ve bir firmanın sahip olduğu logo başka bir firma tarafından kullanılamaz. Logolar kişi veya kuruma özeldir. Bu sayede müşteriler seçim yaparken zorlanmaz, tercih ettiği ürünü rahatlıkla seçebilir. Logo oluştururken web sitemizden logo sorgulama yaparak rakip firmaların sahip olduğu logoları görmek sizin için avantaj olacaktır. Bu avantajın sebebi diğer logolara bakarak fikir üretmenizdir. Logonuzu bu sayede özgün ve benzersiz tasarlayabilirsiniz.

Tasarlanan logolar için tescil alınmalıdır. Logo tescil sayesinde yasal haklarınızı kullanabilir, rakip firmaların açacağı savaşlarda firmanızı koruyabilirsiniz. Tescillenen logo yurt içi yurt dışı fark etmeksizin kullanılabilir. Dünyanın her bölgesinde aynı şekilde ifade edilir. Hukuki haklara sahip olan tescilli firma, logosunun izni dışı kullanıldığını gördüğünde dava açabilir, para ya da hukuki hapis cezası talebinde bulunabilir.

Logo tescilini yaptırmak isteyen gerçek kişi veya kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunabilir. Başvuru öncesinde gerekli bazı belgeler vardır.  Gerçek kişiler;  T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlamalıdır. Kurum ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar ve teslim eder. Başvuru yapıldıktan sonra yetkili kişiler tarafından titiz bir inceleme başlar.

İncelemeler süresince olumsuz herhangi bir durum oluşursa yetkili kişi logo sahibine durumu anlatır. Olumsuzluğu düzeltmesi için zaman tanınır. Bu zaman içerisinde sorun düzeltilirse dosya incelenmeye devam edilir, verilen süre içerisinde sorun giderilmezse dosya kapanır. Logo tescil 8-12 ay içerisinde yapılabilir. Kurum kararınca tescil belgesi alan kişi veya kurumlar resmi gazetelerde yayımlanır. Logo tescil 10 yıl boyunca kullanılabilir. Her 10 yılda bir yenilenmelidir. Yoksa geçerliliğini kaybeder.

Sizde logo tescil hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.                                                                                                       

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle