Marka Araştırma

Marka tarafınıza ait olan ürünü görsel ya da yazılı simgeleyen işaretler bütünüdür.

Kendi markanızı oluştururken kullandığınız içerikler ile diğer markalardan ayrılabiliyor olması gerekir, herhangi bir benzerlik olamaz. Markanızı oluştururken özelleştirmek için isminizin baş harfleri, kuruluş yılınızı ifade eden tarih, ürünü belirten görsel, ürün adı vb. gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Bu önemli seçimi bir uzman yardımıyla yapmanız markanıza ait logoyu doğru ve güvenilir şekilde seçmenizi sağlar. 

Belirlemiş olduğunuz bu tasarımı kullanmadan önce marka araştırması yapmanız gerekir. Bu araştırmada aynı sınıflardaki diğer tüm markalar incelenmeli, rakip firmalar ile benzerlik olmamalı. Bunun için öncelikle marka isminize benzer içeriğe sahip ürünlerin marka adlarına, sloganlarına ve markayı simgeleyen işaretlere bakmalısınız. Marka araştırması yaparken Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinde yer alan listeyi de inceleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu markayı tüm olumsuzluklardan korumak için ise Marka Tescili yaptırmanız gerekir. Marka Tescili almak için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuru yapılır. Beyan ettiğiniz tescili almak için kurum öncelikle tarafınıza ait olan markayı araştırır. Bu en önemli adımdır. Bu araştırma yapılırken aynı sektör de olan tüm markalar göz önüne alınır ve büyük titizlikle araştırma yapılır. En ufak benzerlikte marka tescili alamaz, markanızı kullanamazsınız.

Bu nedenle marka araştırması çok önemlidir. İş hayatınızda attığınız bu önemli adımda kullanacağınız logoyu belirlemek için uzmanlarımızdan yardım alabilir, sorularınızı iletebilirsiniz. Hemen marka araştırmasına başlamak istiyorsanız aşağıda yer alan formu doldurup uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle