Marka Başvuru Sorgulama

Marka, işletmenin sahip olduğu ürünü, diğer işletmelerden ayıran harf, yazı veya görsel semboldür.

Satışını yapmak istediğiniz ürünü müşteri karşısına çıkarmadan önce ürünü tanıtan ve ürüne özel bir sembol olması gerekir. Bu sembol, aynı sektörde olan hiçbir markayla benzerlik gösteremez. Oluşturacağınız şekil, harf ve görsel tamamen kendi özgün tasarımınız olmalıdır. Marka oluştururken ve oluşturduğunuz bu markayı kuruma sunarken bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Yardım alacağınız uzman markanızı oluştururken diğer markalardan ayrı ve size özgün olmasına dikkat eder. Marka tasarlanan andan, markanın resmileşeceği ana kadar uzman kişi büyük özveriyle çalışır, durumu takip edip sizi her olaydan haberdar eder.

İşletme sahibi markasını kendi yapıyorsa resmileşebilmesi için Türk Paten ve Marka Kurumu’na marka başvurusu yapar. Bu başvuruyu yapan işletme sahibi, kurumun bütün kriterlerine uyan marka tasarlamalıdır. Tasarımından emin olduğu markayı kuruma sunar. Kurum sunulan bu markayı incelerken benzer veya aynı sınıflardaki tüm markaları baz alarak inceleme yapar. Bu inceleme süreci 2 ile 4 hafta arasında sürmektedir.

Talebini kuruma ileten işletme sahibi 2. Haftadan itibaren marka başvurusunu sorgulayabilir. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun resmi web sitesinden başvuru durumu hakkında bilgi alınabilir. Marka başvuru sorgularken sonuç alınmayan markalar 4 hafta süreyi geçmişse kurum markaya onay vermemiştir. Marka başvuru sorgulamasının 1 hafta süreyle yapılması önerilir. 4.hafta bitişinde marka kurum tarafından onay alırsa işletme sahibi marka başvuru sorgulayarak markasının resmileştiğini öğrenebilir.

Eğer oluşturduğunuz markanızın başvuru sorgulamasını yapıyorken sorun yaşıyorsanız aşağıdaki formu doldurarak uzmanımızla birlikte sorununuzu giderebilir, merak ettiğiniz diğer tüm soruları sorabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle