Marka Nasıl Alınır

Ürün veya hizmetin temsil ettiği kişi veya kurumu yazılı, sözlü ve görsel olarak ifade etmesine marka denir.

Var olan her ürün veya hizmetin piyasaya sunulması, müşteriler tarafından tercih edilebilmesi için marka oluşturmak gerekir. Marka oluşturulurken dikkatli olunmalıdır. Markalar arası benzerlik,  ayırt edici ve kolay anlaşılır olmasına önem verilmelidir. Markalar birbirine benzer şekilde tasarlanamaz. Benzerlik olan marka resmileşemez ve markaya tescil belgesi alınamaz. Bir marka diğeriyle benzerlik gösterdiğinde haksız kazanç elde edilir rakip markalar arası çakışmalar meydana gelir. Bunun önüne geçmek için markalar arası benzerlik olamaz. Markanın kolay anlaşılır olması sunduğu hizmetin daha çok kitleye hitap etmesini sağlar.

Marka nasıl alınır gibi aklınızda olan diğer sorular için de marka uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.  Marka uzmanlarımız size uygun markayı oluşturarak marka hakkında yapılması gerekenleri bildirir.  Oluşan bir markanın piyasaya çıkıp müşterilere hizmet verebilmesi için resmileşmesi gerekir. Marka ile ilgili tüm işlemler Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılır.

 Markanın resmileşmesi ardından korunması gerekir. Verilen hizmet bir başka markada da varsa veya benzer sektörde hizmet veriliyorsa markaların kendi haklarını gerektiği zaman kullanabilmesi için marka tescili yaptırılması gerekir. Tescil 10 yıl süre boyunca markanın dokunulmazlığını sağlar. Bu süre sonunda yenilenmesi için 6 aylık süre tanınır. Yenilenen tescil markanın dokunulmazlığını devam ettirir, yenilenmeyen tescil belgesi markanın dokunulmazlığını sonlandırır.

Piyasada hizmet vermekte olan bir marka, sahibi tarafından başka bir kişiye devredilebilir. Bu markanın yeni sahibi olmak istiyor fakat marka nasıl alınır ile ilgili bilginiz yoksa aşağıdaki formu doldurabilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Sizde marka nasıl alınır hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle