Marka Patent

Marka, ürün veya hizmetin bir başka ürün veya hizmetlerden ayrılmasını sağlayan yazılı, sözlü, görsel oluşabilecek semboller bütünüdür.

Satışını yapacağınız ürün veya hizmeti piyasaya çıkarmadan önce müşterilerin tanıması ve bilinmesi için ürün veya yaptığınız hizmete uygun bir marka oluşturmalısınız. Oluşturacağınız markayı sizden başka kimse kullanamaz, piyasada bu markaya benzer başka bir marka olamaz. Tamamen kendinize özel bir marka oluşturmalısınız. Bu önemli seçimi yaparken bu alanda uzman kişilerden yardım almanız sizi temsil eden markayı en iyi şekilde oluşturmayı sağlar.

Oluşan bu markayı birden farklı kişi veya kurum kullanamaz. Satışını yaptığınız ürün veya hizmetin marka patenti ise o ürün veya hizmetin korunmasını, bir başkası tarafından kullanılmasına engel olunmasını ve markaya ait yasal hakların gerektiği zaman kullanılmasını sağlar. Bu özellik sayesinde markanız hiçbir ürün, paket üzerinde sizin izniniz olmadan kullanılamaz, müşteriler tarafından karışıklığa yol açacak benzer bir marka oluşturulamaz.

Marka patentini Türk Patent ve Marka Kurumu vermektedir. Öncelikle kuruma başvuru için gerekli evraklar verilmelidir. Marka patenti gerçek kişi tarafından talep edildiyse: kendisine ait markanın örneğini, T.C. kimlik numarası, başvuru ücretinin anlaşmalı bankaya teslim edildiğine dair dekont ve varsa vekaletname hazırlamalıdır. Marka patenti şirket veya kurum tarafından talep edildiyse: faaliyet belgesi, vergi levhası, marka örneği ve başvuru ücretinin anlaşmalı bankaya teslim edildiğine dair dekont ve varsa vekaletname hazırlamalıdır. 

Gerçek kişi veya şirket hazırlamış olduğu belgeleri kuruma sunar. Türk Patent ve Marka Kurum’u belgeleri titizlikle inceler; derin araştırmalar yapar. Bu araştırmalar sonucu ters bir durum sezilmezse 8-9 ay içinde marka patenti alınabilir. Kurum eğer patente onay vermezse bunu başvuru sahibine iletir, sorunun neden kaynaklı olduğunu söyler ve sorunun düzelmesi için zaman tanır. Bu süreyle birlikte marka patent almak 12 aya kadar uzayabilir. Marka danışmanlarından yardım almanız daha kısa sürede, eksiksiz şekilde belgelerin hazırlanmasını ve dosyanızın yakından takip edilmesini sağlar.

Alınan marka patenti markayı 10 yıl boyunca korur. Her 10 yıl sonunda yenilenmesi gerekir. Yenileme süresi bu zaman içinde de yapılabilir, süre dolduğunda 6 ay içinde de yapılabilir. Eğer patent yenilenmezse marka hiçbir hak talep edemez, koruma tamamen biter. 

Sizde marka patent hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle