Marka Patent Başvurusu

Marka satışı yapılan ürünün aynadaki yansımasıdır. Ürünü ve firma sahibini temsil eder.

Ürünün satışı yapılırken müşterilerin dikkatini çekmek çok önemlidir. Markalar akılda kalıcı, sade ve anlaşılır olduğunda daha çok kitleye hitap edilir. Bunun sebebi ise müşterilerin tercih ederek etrafına da olan markayı önermesidir. Her insanın parmak izi olduğu gibi her firmanın da bir markası vardır. Nasıl ki parmak izi kişiye özeldir, başka bir kişide olamaz markalar da öyledir. Bir marka başka bir firma tarafından kullanılamaz. Marka oluştururken web sitemizden marka sorgulama yaparak rakip firmaların markalarını araştırabilir ve benzersiz bir marka sahibi olmak için detaylı inceleyebilirsiniz.

Marka patent aslında marka tescil anlamına gelmektedir. Markanıza patent alarak koruma altına alabilirsiniz. Koruma altına alınan markanın hukuki hakları vardır. Taklit edilemez, kopyalanamaz, izin alınmadan üretilemez ve ambalaj üzerine basılamaz. Marka patentine sahip markan güçlü bir imajı vardır. Sektörde güçlü ve güvenilir şekilde hizmet verir. Marka patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Kurum başvuru için gerekli bazı evraklar ister.

Bu evrakları hazırlaması gereken gerçek kişi ise; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair evrakları hazırlar. Bu evrakları hazırlaması gereken kurum/ şirket ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair evrakları hazırlayarak kuruma teslim eder. Marka patent başvurusu sonunda kurum kendi kriterleri doğrultusunda araştırmalara başlar.

Araştırmalar 8-12 ay sürmektedir. Belgelerde eksik olması durumunda kurum marka sahibine uyarıda bulunur. 2 ay süre içerisinde eksiklerin giderilmesini beklenir, aksi takdirde marka patent başvuru sonlanır, belge alınamaz.  Hiçbir sorun olmayan markalar 9 ay içerisinde marka patent belgesi alarak markasını koruma altına alır.  Koruma altına alınan markalar resmi gazetelerde yayımlanır. Alınan marka patentini 10 yıl boyunca kullanabilir, dilerseniz bu süre sonunda 6 ay içerisinde süresini uzatarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sizde marka patent başvuru hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle