Marka Tescil İçin Gerekli Belgeler

Marka, kurum veya kişilerin piyasaya sunduğu ürün ve hizmeti var olan diğer ürün veya hizmetlerden ayrılmasını sağlayan logolardır.

Bir marka temsil ettiği kişi veya kuruma özeldir, ikinci kişi tarafından kullanılamaz. Ürün veya hizmet müşterilere sunulmadan önce marka oluşturulmalıdır. Marka oluşturulmasındaki amaç hizmet veren ürünlerin birbirinden ayırt edilebilmesini sağlamaktır. Bu sayede farklı kişi veya kurumlar ürünlerinin satışını gerçekleştirirken müşteriler tarafından kolayca seçilebilir.

Piyasada hizmet veren bir markanın uzun süre boyunca verdiği hizmeti devam ettirebilmesi için markasını koruma altına alması gerekir. Markanın korunması, marka tescili olarak adlandırılır. Koruma altındaki markalar güçlü imaja sahiptir. Markanın temsil ettiği ürün veya hizmet bir başkası tarafından kullanılamaz, kopyalanamaz ve hiçbir şekilde hak talep edilemez. Marka tescil için gerekli belgeleri hazırlayarak marka uzmanlarımızla anında iletişime geçip, markanızı koruma altına almak için başvuru yapabilirsiniz. Bu sayede marka uzmanlarımız tarafından yakından dosya takibi yapılarak her aşamada tarafınıza bilgi verilir.

Kişi veya kurum marka tescil için gerekli belgeleri hazırlarken dikkat etmelidir. Gerçek kişiler; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar. Kurum ve şirketler ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlamalıdır.  Başvuru ücreti yapılacak işleme göre farklılık göstermekte olup, kurumun anlaşmalı olduğu banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Marka tescil için gerekli belgeler Türk Patent ve Marka Kurumu’na teslim edilir. Belgeler teslim edildiği andan itibaren markaya ait araştırmalara başlanır. Benzerlik araştırmasından geçen markaya yayın kararı çıkar. Yayın kararı süresince markaya itiraz gelmezse marka tescil edilir. İtiraz edilen markaya 2 ay süre tanınır ve sorunun giderilmesi beklenir. Sorun bu süre içerisinde giderilmezse marka tescil belgesi alınamaz. İtiraz edilmeyen marka tescili 9-12 ay içerisinde alabilir. Alınan belgeyle marka tescillenmiş olur. Marka sahibine yasal haklar tanınır. Marka tescil belgesi 10 yıl korumasını sürdürür. 10 yıl sonunda belgenin geçerli olması için yenilenmesi gerekir.

Sizde marka tescil için gerekli belgeler hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.                                                                                                      

                             

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle