Marka Tescili Almak

Marka sahip olunan ürünlerin tanıtılmasını sağlayan, ürünleri birbirinden ayıran resim, yazı, logo veya harften oluşan kavramlardır.

Sahip olduğunuz markayla sektörde hızla yükselebilir ve bununla beraber bazı rakipler kazanabilirsiniz. Rakipleriniz markanızı kullanarak satış yapabilir, piyasaya benzer ürünler çıkarabilir. Bu gibi durumlarda markanın koruma altına alınması gerekir. Bu yüzden marka tescili almanız gerekir. 

Marka tescili, markayı koruyarak oluşabilecek en ufak sorunda yasal haklarınıza başvurmanızı sağlar. Bu sayede size ait markayı kimse taklit edip kopyalayamaz. İçeriklerinizi kullanıp sizin adınıza satış yapamaz. Marka tescil belgesinin avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunmaktadır. Yaptırmadığınızda rakipleriniz tarafından sözlü, yazılı olan savaşlarda hiçbir savunmada bulunamaz, yasal haklarınızı kullanamazsınız. Bu durum müşteriler için de olumsuz etki yaratır ve zamanla tercih edilmemeye başlarsınız. Bu da sizi sektörden silmeye yol açar. 

Marka tescilini, kendine ait markası olan gerçek kişi veya kurumlar alabilir. Tescil almadan önce uzmanlardan yardım almanızda büyük fayda var. Çünkü markanızı oluşturup koruma altına alana kadar olan tüm süreç uzmanlar tarafından yürütülür ve size her zaman durum bilgisi verirler . Bu sayede sorunsuz şekilde tescil sahibi olabilirsiniz.

Eğer marka tescilini kendiniz alacaksanız Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapılırken 2 seçenek vardır. Bunlar gerekli evrakların hazırlanışıyla ilgilidir. Tescil belgesi gerçek kişi tarafından talep edildiyse; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekaletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge alır. Başvuru yapan şirket veya kurum ise; faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekaletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge alarak kuruma iletir ve başvuru sürecini başlatır. 

Bu süreç 8-9 ay sürmektedir. Bu süre sonunda tescil belgesine sahip marka koruma altına alınır ve yasal hakları kullanabilir. Markasına zarar gelmesi söz konusu değildir.

Siz de markanızı oluşturmak ve marka tescil almak istiyorsanız uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilir, sorularınızı sorabilirsiniz. 

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle