Tescilli Marka

Marka, sektörde firmanızı tanıtmaya yarayan sembollerdir.  Bu semboller sayesinde dünyanın her yerinde satış yapabilirsiniz.

Marka  firmanın imajıdır. Sahibi olan kişi veya kurumu temsil eder. Müşteriler tarafından ayırt edilmesi ve anlaşılması kolay olan markalar daha çok tercih edilir. Bu yüzden marka oluştururken bunlara dikkat edilmelidir. Oluşan marka resmileşip piyasaya sunulduğunda marka tescillenmelidir. Tescilli markanın bir çok avantajı vardır. Bunlar başlıca, markanın korunması, taklit edilmenin engellenmesi, haksız kazançların önüne geçilmesi ve rakip firmalar tarafından olacak savaşta markanın savunulmasını sağlar.

Marka tescili sadece Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilir. Tescilin alınması için gerçek kişi ve kurum/şirket başvuru formu doldurup gerekli belgeleri kuruma teslim etmelidir. Gerçek kişiler; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekaletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlayıp teslim etmelidir. Kurum/şirket ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekaletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlayıp teslim etmelidir.

Teslim edillen belgeler kurum tarafından incelenmeye alınır. Araştırmalar yapılır ve araştırmalar sonucunda 8-9 ay içinde karara varılır. Kurum belgelerde hata görürse başvuru sahibine durumu aktarır hatanın düzeltilmesi için kişi veya şirkete 2 ay süre tanınır. Bu süre içerisinde hata giderilirse inceleme devam eder.  Dolayısıyla tescil alınma süresi 12 aya kadar uzayabilir. Eğer başvuru sahibi hatayı verilen sürede gidermezse markaya yapılacak tescil iptal edilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için marka uzmanlarımızla görüşüy dosya takibi yaptırabilirsiniz.

Tescil belgesi kullanılmaya hazır olduğunda Türk Patent ve Marka Kurumu’nun resmi sitesinde yayımlanır. Kullanılan tescil belgesi 10 yıl boyunca markayı korur. 10 yılın sonunda 6 ay içerisinde yenilenmesi gerekir. Yenilenmediği takdirde kullanılamaz.

Tescilli marka yasal haklara sahiptir. Markasını özgür şekilde kullanabilir. Kişi veya kurumun onayı olmadan marka çoğaltılamaz, devredilemez.  Hukuki  hakları sayesinde markasını taklit eden kişi veya kurumlara dava açabilir, izni olmadan yapılan ürünleri toplatarak hapis ya da para cezası talep edebilir.

Sizde tescilli marka hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz. 

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle