Tescilli Marka Sorgulama

Marka aynı sektörde olan rakip firmaları birbirinden ayırt etmeye yarayan yazılı veya görsel olan ifadelerdir.

Bu ifadeler her firma için farklıdır. Hiçbir firmaya ait sembol başka firmada olan sembolle benzerlik gösteremez veya aynı olamaz. Markalar oluşturulurken birbirinden ayırt edilebilen semboller tercih edilir. Eğer ki, markalar arası benzerlik olursa müşteriler seçim yapmakta zorlanır, haksız kazanç elde edilir. Satışı iyi olan firmalar sektörden silinir. Bu yüzden markalar arası ayırt edilme konusu mühim bir konudur.

Tasarlanan markalar satış yapabilmek için resmileşmelidir. Resmi bir markanın korunması her türlü yasal haklarını rakip firmalara karşı kullanması için alacağı belgeye marka tescil belgesi denir. Marka tescil alan kişi veya kurum markasını korumaya alarak imajını güçlendirebilir. Yurtiçi ve yurtdışı satış haklarına sahip olabilir.

Marka tescil belgesi almak için öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurmalısınız. Bu başvuru yapmadan gerçek kişiler; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar. Başvuru yapacak kurum veya şirket ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlayıp teslim eder.

Kurum belgelerin tamamlanmasının ardından markayı araştırmaya alır. Marka için öncelikle benzerlik araştırması yapılır. Bu araştırmada herhangi bir sorun olmazsa araştırma devam eder.  Marka tescil belgesinin kurum tarafından verilmesi yaklaşık olarak 8-12 ay sürmektedir. Başvuru sahibi bu süre içerisinde tescil belgesini sorgulayıp bilgi alabilir. Alınan belgeler 10 yıl süreyle yenilenmelidir.

Tescilli markanızı sorgulatarak tescil sürenizi öğrenebilirsiniz. Markanızın tescil yenilenme süresi 6 aydır. Bu süre sonunda yenilemezseniz tescil belgenizi kullanamaz herhangi bir hak talep edemezsiniz.  Tescil belge sorgulama yapmak için web sitemizi, e-devlet veya Türk Patent Ve Marka Kurumu web sitesini kullanabilirsiniz.

Sizde tescilli marka sorgulama hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle