Ticari Marka Tescili

Marka, oluşturulan ürünü şekli, görünümü ve tüm diğer özellikleriyle tanımlayan; harf, yazı, görsel ile karşılayan logodur.

Oluşturduğunuz marka sayesinde ürününüz ayırt edici hal almaktadır. Bu sayede tüketiciler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Markanızı oluşturmadan önce benzer ürünlere sahip şirketlere dikkat etmeli, aynı içerikleri üretmekten kaçınmalısınız. Tamamen kendinize özgü içerikler üretmelisiniz. Çok stratejik araştırma yapmalı, bu alanda profesyonel kişiden yardım almalısınız. Bu sayede markanızı güvenle oluşturabilir özgün içeriklere sahip olabilirsiniz.

Kullandığınız ticari markanız için yasal haklara sahip olabilmek ve şirketinize maddi manevi açılacak savaşlara karşı korumak için marka tescili yaptırmanız gerekir. Ticari marka tescili, şirketinizin tüm yasal haklara sahip olmasını sağlar; rakipleriniz tarafından markanız kopyalanamaz ve taklit edilemez. Oluşabilecek tüm sorunlarda yasal haklarınızı kullanmanızı sağlar.

Şirketinize marka tescili yaptırmadığınızda bazı sorunlarla karşılaşırsınız. Bunlardan en önemlisi tarafınıza ait marka içeriği kopyalandığında veya taklit edildiğinde hiçbir yasal hak talep edemezsiniz. Kendi oluşturduğunuz marka başkaları tarafından kullanılabilir, söz sahibi olamazsınız. Bu ve buna benzer sorunlarla karşılaşmamak için marka tescili yaptırın.

Ticari marka tescili Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. Oluşturduğunuz markanızı kuruma sunup, korunmasını isteyerek marka tescil talep edebilirsiniz. Bu talep öncesinde ticari markanıza ait; faaliyet belgesi, vergi levhası, varsa eğer vekaletname, markanıza ait örnek ve başvuru ücretinin gerekli yere ödendiğine dair belge hazırlamalısınız. Hazırlanan tüm belgeler kuruma eksiksiz teslim edilir ve kurum tarafından incelenmeye alınır.

Kurum inceleme yaparken büyük özveriyle çalışır. Marka incelenmesi, marka tescil belgesi almak için uygun olup olmadığı incelenerek ve hiçbir sorun olmadığı takdirde şirket marka tescil belgesi alarak şirketini korumaya alır. Bu süre yaklaşık 9 ay civarındadır.

Ticari marka tescilinin geçerli olduğu süre 10 yıldır. Bu süre içerisinde yenilenme yapılabilir ya da süre dolduğunda 6 ay içerisinde belge tekrar geçerli hale getirilebilir. Aksi taktirde tescil iptal edilir.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle