Türk Marka Tescil

Marka, firmanın imajını belirleyen sembolik ifadedir.  Bu ifadeler kişi veya kurumun ürün, hizmet, firma konsepti ve hitap ettiği potansiyel müşteri kitlesinin ilgisini çekmek doğrultusunda oluşur.

Markalar ürün veya hizmetin alıcı tarafından bilinmesi ve buna göre tercih edilmesi içindir. Sade, göz yormayan ve anlaşılması kolay markaların tercih edilme olasılıkları diğer markalara göre yüksektir. Marka oluşturmadan önce rakip firmaların sahip oldukları markaları incelemeniz sizin için artı puandır. Bunun sebebi markaların birbirlerine benzememe ve aynı olmama kuralıdır. Çünkü hiçbir marka birbirine benzeyemez, aynı olamaz. Marka seçiminizi yapmadan web sitemizde yer alan marka sorgulama ekranını kullanarak rakip firmaların markalarını görebilirsiniz.

Kişi veya şirketin sahip olduğu markayı tescillemesi gerekir. Türk Marka Tescili sayesinde marka koruma altına alınarak hukuki hak sahibi olur. Bu haklar sayesinde marka sahibi ürün veya hizmetini izni dışı kullanıldığını gördüğünde kullanan kişi veya şirkete dava açarak, markanın zedelenmesine istinaden tazminat ve işlenen suç kapsamında hapis veya para cezası talebinde bulunabilir. Tescil edilen markanın imajı güçlenir, kazancı artar. Sektörde uzun süreli güvenceli hizmet verir.

Türk marka tescili almak isteyen kişi veya şirketler Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunabilir. Başvuru için kurumun istediği gerekli bazı belgeler vardır. Marka tescilini kuruma beyan eden gerçek kişi ise T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar. Marka tescilini kuruma beyan eden kurum/şirket ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlamalıdır.

Hazırlanıp kuruma teslim edilen tüm belgeler geniş kapsamlı araştırmalarla uzmanlar tarafından incelenir. İncelemeler sonucu kurum 8-9 ay içerisinde Türk marka tescil belgesini çıkarır ve resmi gazetelerde yayınlar. Yayımlanmayan markaların belgeleri eksik olabilir. Kurum başvuru sahibine bildiri göndererek 2 ay süre tanır. Bu süre içerisinde eksikler giderilmelidir. Aksi takdirde belge alınamaz.  Alınan belgeler ise 10 yıl boyunca geçerliliğini sürdürür. Sonrasında 6 ay içerisinde yenilenmesi gerekir. Yenilenmeyen tescil belgeleri kullanılamaz.

Sizde Türk marka tescili hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle