Türk Patent Enstitüsü Marka

Firmalar arası yarışta daha iyi olanı seçmek ve ayırt etmek için kullanılan logolara marka denir.

Piyasada hizmet verilecek ürün için mutlaka marka oluşturulmalıdır. Markalar içeriği, oluşumu, logosu ile birbirlerinden tamamen farklı ve ayırt edici olmalıdır. Kişi oluşturacağı marka için ön araştırma yapmak istiyorsa Türk patent enstitüsü marka araması yaparak adına veya sahip olduğu kuruma uygun marka oluşturabilir. Ortaya çıkan marka için ise tescil belgesi alarak markasını güvence altına alınabilir. Aynı zamanda tescillenen markaya ait temel haklar kullanılabilir. Sahip olunan haklardan bazıları; marka sahibinin izni olmadan markanın başka bir yerde kullanılması, ürünün satılmak üzere stoklanması, markaya ait taklitler yapılarak logonun da izinsiz kullanılması durumunda marka sahibi idari işlem başlatarak hukuki ceza talebinde bulunabilir.

Bir markanın tescillenmesi marka sahibine çok büyük avantajlar sağlar. Markasını tescillemek isteyen kişi veya kurumlar dilerse marka uzmanlarımız ile iletişime geçebilir, markanın tescillenme süresi boyunca tüm gelişmelerden anında haberdar olabilir. Markasını kendi tescil etmek isteyen kişi ve kurumlar Türk Paten Enstitüsü Marka araştırması yaparak tescil belgesi alınacak kuruma başvuruda bulunabilir. Başvurular Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılır. Kurum gerçek kişi veya kurumlardan gerekli belgeleri talep eder ve talep doğrultusunda kuruma belgelerin teslim edilmesiyle birlikte araştırma başlar. Bu araştırmalar kuruma özel olmakla birlikte geniş kapsamlı yapılır.

Kurum araştırmasında ilk olarak marka benzerlik araştırmasına girer. Bu adım Türk patent enstitüsü marka araştırması yapanlar için herhangi bir risk taşımaz. Markasına ön araştırma yapmayanlar için ise bu aşama riskli olur. İlk aşamayı geçen markaya yayın kararı çıkartılır ve 2 ay bekleme süresine alınır. Bu süreç markaya gelebilecek itiraz içindir. Olası itirazlarda marka sahibine bildiri gönderilir ve 2 ay içerisinde sorunun düzeltilmesi beklenir. Aksi takdirde marka tescillenmez. Bekleme süresinin sona ermesiyle bir sonraki aşamaya geçen marka gerekli kontrollerin yapılmasıyla tescillenir.

Sizde Türk patent enstitüsü marka hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.                                                                                                      

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle