Türk Patent Marka Arama

Marka, rekabet içinde olan firmaların birbirinden ayrılmasını sağlayan, müşteriler tarafından kolaylıkla seçilebilen amblemlerdir.

Ürün veya hizmetten gelir elde edilip satışının gerçekleşmesi için ürün veya hizmete ait marka oluşturulmalıdır. Marka, temsil edeceği ürün ve sahibini temsil eder. Oluşumu itibariyle sadece firma sahibine özeldir. Bir marka başka bir markayla hiçbir şekilde benzerlik gösteremez. Rengi, harfi, yazım stili vb. özelliklerin benzer oluşu müşteriler tarafından ayırt edilemez. Tercih edecek müşteri yanlış seçim yaparak haksız kazançlara sebebiyet verebilir. Türk patent marka arama yaparak işletmenizin vermiş olduğu hizmete benzer hizmet veren markaları görerek marka araştırması yapabilir, kendinize ait benzersiz markayı oluşturabilirsiniz.

Hizmet veren bir marka uzun süre boyunca piyasada kalmak istiyorsa mutlaka marka tescili yaptırmalıdır. Marka tescili markanın korunmasını, yasal haklarını gerektiği zaman kullanmasını sağlayan bir belgedir. Bu belgeye sahip kişi ve kurumlar markasını sadece kendi kullanabilir. Amblemi hiçbir ürün veya ambalaj üzerine bastırılamaz. Satışı yapılan ürün kopyalanamaz veya taklit edilemez. Bu tarz durumlarda marka sahibi yasal haklarını kullanarak markasına zarar vermek isteyen kişiye dava açabilir. Markasını tescil etmek isteyen kişi veya kurum Türk patent marka araması yaparak markasına ait tescil belgesi olup olmadığını sorgulayabilir.

Tescil belgesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir. Markasını tescillendirmek isteyen kurum ve kişiler gereken evrakları hazırlar ve teslim eder. Ardından marka tescil belgesi için gerekli araştırmalara başlanır. Marka tescil belgesi kurum tarafından talep edildiyse; ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlanır. Marka tescil gerçek kişi tarafından talep edildiyse; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlamalıdır.

Kurum titizlikte yaptığı incelemeler sonucunda 9-12 ay içerisinde karara varır. Sürecin başlamasından itibaren marka tescil talep eden kişi Türk patent marka arama yaparak marka tescili hakkında tüm bilgilere ulaşabilir. Alınan belge her on yılda bir yenilenmelidir. Aksi takdirde geçerliliğini yitirir.

Sizde Türk patent marka arama hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.  

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle