Türk Ticareti Marka Tescil

Marka rakip firmaların birbirinden ayrılmasına yarayan, satışı yapılan ürün ve marka sahibinin yansıması olan yazılı, görsel oluşan logolardır.

Ürün veya hizmetin müşterilere sunulabilmesi için marka gereklidir. Marka firmayı yansıtan en önemli unsurdur. Marka olmadan ürün müşterilere sunulamaz. Marka oluşturmak için bilmeniz gereken en önemli etken, markanın benzersiz olması gerektiğidir. Markalar oluşumu itibariyle benzersiz tasarlanır. Bunun nedeni ise firmaları kolayca ayırt edebilmektir. Müşteriler hizmet alacağı markayı kolayca seçebilmek ister. Marka ne kadar sade ve anlaşılması kolay tasarlanırsa müşteriler tarafından ilgi görür ve daha fazla müşteri kazanılır.

Türk ticareti marka tescil, hizmet veren markayı korumak anlamına gelir. Ürünün markaya ihtiyacı olduğu gibi, markanın da korunmaya ihtiyacı vardır. Bir marka koruma altındayken hiçimse markayı kopyalayamaz, benzerini üretemez veya marka adı altında ürün satışı yapamaz. Haksız şekilde gelir elde eden kişi veya kişilere marka sahibi dava açabilir. Tescil belgesine sahip markanın yasal hakları olduğundan gerektiği zaman bu hakları kullanma yetkisine sahiptir. Bu sayede marka sadece sahibine özel kalır. Marka için verilecek tüm kararlar ve değişiklikler marka sahibine saklı kalır. Siz de markanızı korumak, markanız üzerinden elde edilen haksız kazançların önüne geçmek istiyorsanız marka uzmanlarımızla iletişime geçerek markanızı koruma altına almak için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Markanızı koruma altına almak için yaptıracağınız Türk ticari marka tescil yalnızca Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılmaktadır. Kurum markasını koruma altına almak isteyen kişi veya kurumlardan gerekli belgeler talep etmektedir. Tescili talep eden gerçek kişiler; T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar. Tescili talep eden kurum/şirket ise faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belge hazırlar ve teslim eder.

Hazırlanıp teslim edilen evraklar kurum tarafından incelemeye alınır. Öncelikle marka benzerlik araştırılır ardından marka yayın kararı çıkar. Yayın kararı çıktığında marka araştırması 2 ay durdurulur ve itiraz gelirse bu süre içerisinde sorunun halledilmesi beklenir. Sorun verilen zamanda çözülürse marka vekilleri tarafından marka sahibine bildiri gönderilir ve marka korumaya alınır. İnceleme ve karara varma süresi 9-12 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Alınan Türk ticareti marka tescil markanın 10 yıl boyunca güvenle korunmasını sağlar. 10 yıl süre sonunda belge güncellenmelidir aksi takdirde marka koruma altından çıkar ve marka sahibi hiçbir hak talep edemez.

Sizde Türk ticareti marka tescil hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.                                                                                                       

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle