Türk Ticaretinde Marka Tescil Sorgulama

Bir ürünün ticareti yapılırken onu tanıtan, sahibini temsil eden amblemlere marka denir.

Marka sunulan hizmetin müşteriler tarafından tanınmasını sağlar. Benzersiz oluşuyla müşteriler markalar arası seçim yaparken yanılgıya düşmez. Marka oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli adım budur. Rakip firmaların birbirinden ayrılmasını sağlar, dünyanın her yerinde aynı sembolle bilindiğinden satış yapılırken daha fazla kitleye hitap edilir. Marka oluştururken marka uzmanlarımızla işbirliği yaparsanız benzersiz ve size uygun marka tasarımı yapılması sağlanır.

Bir markanın sorunsuz ve güvenle uzun yıllar sektörde kalıp hizmet verebilmesi için markanın tescillenmesi gerekir. Sahip olduğunuz markaya ait tescil bilgisi durumunu öğrenmek için Türk ticaretinde marka tescil sorgulama yaparak markanıza ait bilgi alabilirsiniz. Tescil belgesine sahip olan marka yasal haklara sahip olup ürünü ve marka amblemi kimse tarafından kopyalanamaz. Rakip firmalara daima güçlü imaj verir. Bu sayede uzun yıllar boyu irtibatı hep güçlü kalır. Siz de irtibatınızı güçlendirmek istiyorsanız marka uzmanlarımızla iletişime geçip marka tescili yaptırabilirsiniz.

Türk ticaretinde marka tescil sorgulama yaptığınızda markanıza ait tescil belgesi gözükmüyorsa Türk Patent ve Marka Kurumundan marka tescili yaptırabilirsiniz. Marka tescil yaptırmadan önce bazı belgeler gereklidir. Bu belgeleri gerçek kişiler hazırlayacaksa kuruma;  T.C. kimlik numarası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belgeyi teslim etmelidir. Belgeler kurum/şirket tarafından hazırlanacaksa kuruma; faaliyet belgesi, vergi levhası, markasına ait örnek, varsa vekâletname ve başvuru ücretinin gerekli yere teslim edildiğine dair belgeyi teslim etmelidir.

Belgeler hazırlanıp kuruma teslim edildiğinde kurum gelen talep doğrultusunda incelemelere başlar. Bu incelemelerden ilk adım markanın diğer markalarla olan benzerlik ilişkisidir. Benzer olduğu tespit edilen marka tescillenemez. Benzersiz olan markaya ise yayın kararı çıkar. Yayın kararına gelebilecek itirazlar durumunda kurum markayı 2 ay bekleme sürecine alır. Bu süreç sonrasında itiraz gelmeyen marka tescillenir. Tescil belgesini alan gerçek kişi veya kurum 10 yıl boyunca markasını koruma altında tutar. 10 yıl sonunda markasına ait tescil belgesinin korumaya devam edilmesi isteniyorsa güncellenmelidir. Aksi takdirde geçerliliğini yitirir. Markanızın tescil durumunu ve güncelleme süresini öğrenmek istiyorsanız Türk ticaretinde marka sorgulama yaparak süreci takip edebilirsiniz.

Sizde hizmetini almak ve sürecinizi 15 yıllık sektörel deneyime sahip hukukçu vekillerimizin yönetmesi için aşağıdaki formu doldurarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.                                                                                                      

Kurum Harcı :
Hizmet Bedeli :
KDV : 0
Toplam : 0

Sepete Ekle